صادرات گیاهان دارویی
صادرات گیاهان دارویی ۱۲۰ درصد افزایش یافت

صادرات گیاهان دارویی ۱۲۰ درصد افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری مهر ، محمود بازاری مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران، طی گزارشی از عملکرد این سازمان اعلام نمود: بر اساس آمارهای کارشناسی شده سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات گیاهان دارویی وفراورده های وابسته طی ۴ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۸، به لحاظ ارزش ۱۲۰ درصد و به لحاظ  وزن  ۴۶ درصد رشد نشان می‌دهد.

ایشان عنوان نمود: گیاهان دارویی و فرآورده های وابسته از جمله ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل اقتصادی بخش کشاورزی است که در بسیاری از استان‌های کشور خصوصا استان های جنوبی و غربی در قالب گونه‌های متنوع تولید و بهره‌برداری می‌شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی اظهار داشت: از جمله این گیاهان که در سال جاری با رشد مواجه بوده‌اند، می‌توان به افزایش صادرات کتیرا و نیز سایر محصولات نباتی به ترکیه و همچنین شیره آنغوزه تلخ و شیرین، تخم رازیانه و تخم گشنیز و عصاره و سایر شیره‌ها به کشور هندوستان و همچنین بازارهای اروپایی از جمله آلمان اشاره کرد.

به گفته ایشان، کشور اروپایی آلمان یکی از اصلی‌ترین مقاصد صادرات گیاهان دارویی به خصوص شیرین‌بیان است.همچنین کشورهای پاکستان، ترکیه و عراق عمده‌ترین خریداران گیاهان دارویی ایران در سال جاری بوده‌اند.

بازاری ادامه داد: بی‌تردید میزان ارزآوری ناشی از صادرات گیاهان دارویی که دسترنج تولیدکنندگان و صادرکنندگان این محصولات به شمار می‌رود، نیازمند حمایت واقع‌بینانه از این صنعت است تا در سال‌های آینده شاهد پویایی، دوام و توسعه کسب و کارهای نوین در این صنعت باشیم.

نظرات کاربر
۰ (۰ رای)