زرگیاه

مزرعـه تحقیقاتـی زرگیاه توسـط محمد سجاد و مجتبی قاسم زاده، دانشجویـان مهندسـی  گیاهان دارویی و معطر در سال ۱۳۹۰ راه اندازی شد که با پشتکار و تلاش در راستای طرح های اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی تاکنون موفق به کسب عناوین مختلفی از سازمانها ، نهادها و ارگانهای مختلف شده است.

مزرعه زرگیاه

  • تحقیق و توسعه

واحد تحقیق و توسعه (R & D) مجموعه زرگیاه طبق نیاز جامعه و شرایط آب و هوایی با تحقیق و پژوهش گیاهان مورد نیاز را از نقاط مختلف دنیا گردآوری کرده و در مزرعه، اقدامات بومی سازی و تکثیر را پیش می گیرد.

تیم زرگیاه به دنبال بومی نمودن دانش و تکنولوژی کشت گیاهان دارویی در منطقه می باشند که تا کنون دانش فنی تولید بیش از ۱۰ گیاه ارزشمند دارویی را به دست آورده و در رزومه کاری خود دارند.

معرفی کاربردهای خاص، فرآوری، نحوه بازارسازی و بازاریابی گیاهان جدید و بومی نیز جزو ابتکارات و اقدامات مجموعه می باشد.

  • آموزش و ترویج

تیم فنی مزرعه زرگیاه مفتخر است که در جهت ترویج و الگوسازی کشت گیاهان دارویی علاوه بر برگزاری کلاس های تخصصی در شهرهای مختلف کشور(تهران، شیراز، اهواز، بوشهر ، مشهد و ..) بیش از ۱۰۰۰ ساعت مشاوره و پشتیبانی تلفنی و حضوری به هموطنان عزیز کشورمان داده و همچنین بیش از ۲۰۰ هکتار مزرعه گیاهان دارویی در سراسر کشور راه اندازی و تامین نهاده کرده اند.

  • اشتغالزایی

تاکنون(اسفند ماه سال ۱۳۹۸) بیش از دو میلیون نفرساعت کار در مجموعه زرگیاه انجام شده است. همچنین مزارعی که تحت پوشش تیم این مجموعه راه اندازی شده نیز به صورت مستقیم و روزمزد اشتغالزایی قابل توجهی داشته اند.

  • واحد تکثیر

مجموعه زرگیاه سالیانه بیش از یک میلیون نشا بصورت سینی و قلمه تولید و برای متقاضیان کشت گیاهان دارویی در سراسر کشور ارسال نموده است.

تکثیر به دو صورت گلخانه ای و فضای آزاد صورت می گیرد.

  • بذر و دانه

تا چند سال پیش جهت کشت گیاهان دارویی از خارج از کشور بذور گیاهان دارویی وارد می شد. تیم زرگیاه با تکیه بر دانش و تخصص خود توانست بذور گیاهان دارویی با قوه نامیه و کیفیت بالا تولید کند. بذور تولید شده هم نیاز مزرعه را از خارج از کشور بی نیاز کرده و هم دیگر مزارع تکثیر گیاهان دارویی را.

تولید دانه های پروتئینی و روغنی بخشی دیگر از تولیدات مجموعه می باشد.

  • محصول تر

محصول تر یا فِرش هِرب Fresh Herb به صورت گل، برگ، ریشه و میوه تازه بخشی دیگر از محصولات مجموعه زرگیاه است که به بازار هدف ارسال می گردد.

  • محصول خشک

برگ، دانه، گل و کل اندام گیاهان دارویی پس از برداشت به صورت استاندارد در سایه خشک می شوند و در کارتن بسته بندی و انبار می شود.

  • گیاهان دارویی گلدانی

مجموعه زرگیاه تولید کننده انواع گیاهان دارویی گلدانی در سایز های مختلف می باشد. گیاهان دارویی گلدانی جهت انجام پروژه های دانشجویی، تحقیقاتی و نگهداری در منزل و آپارتمان به سراسر کشور ارسال می گردد.

مجموعه زرگیاه با بومی سازی گیاهان دارویی اقتصادی و تولید محصولات استاندارد با کیفیت، سعی بر پیشرفت اقتصادی و سلامت جامعه و کشور دارد.

از خداوند منان خواستاریم با یاری خود بتوانیم به بهترین شکل خدمت کنیم.

ممنون از همراهی شما بزرگواران

همیشه شاد و خرم باشین

برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره زرگیاه وارد لینک زیر شوید

مجتبی قاسم زاده

مجتبی قاسم زاده

مدیر تحقیق و توسعه

کارشناس گیاهان دارویی و معطر

null

محمد سجاد قاسم زاده

سرپرست مزرعه

دانشجوی کارشناس ارشد اقتصاد کشاورزی